Сакральна спадщина:
дерев’яні церкви та монастирі

Церква Успіння Пресвятої Богородиці
м. Яремче
Церкву Успіння Пресвятої Богородиці в Яремчі побудовано і посвячено 1911 р. Церкву зведено за сприяння пароха села Дори, радника єпископської консисторії отця Григорія Громадки (1836–1912). Будову вели майстри з Космача. Невелику двоярусну дзвіницю побудовано пізніше, 1938 р. Вона підкреслено функціональна, але саме своєю простотою підсилює чіткі контури храму.
Церква дерев’яна, побудована у формі хреста, п’ятизрубна, покрита оцинкованою бляхою, одноверха, розміщена на території цвинтаря. Прикрашає споруду різьба знаного майстра народної творчості Івана Брустурняка.

Каплиця Петра і Павла
м. Яремче
Богослужбова каплиця Петра і Павла знаходиться в урочищі Багрівець м. Яремчі. Каплиця належить до парафії Святого Івана Милостивого, розташованої в с. Ямній.
Церковне подвір’я, де стоїть каплиця, розташоване на високому пагорбі біля лісу, вкрите травою. Огорожа виконана з металевої сітки, хвіртка і брама металеві, з елементами художнього кування. Каплиця дерев’яна, збудована 2000 р. і освячена 12 липня 2000 р. на честь Святих апостолів Петра й Павла. Будівництво розпочалося значно швидше, про що свідчить напис на фундаменті: «1996».

Церква Різдва Святого Івана Хрестителя
м. Яремче
Церква Різдва Святого Івана Хрестителя стоїть в центральній частині міста Яремчі на вулиці Свободи, 273, ліворуч від автомобільної траси Івано-Франківськ – Рахів.
Будівництво храму було розпочате в березні 1997 р. за проектом архітектора Олега Козака. Подвір’я розташоване дещо нижче від центральної дороги, рівнинне. Подвір’я вкрите травою, бруківкою вимощені пішохідні доріжки. Ліворуч від церковного храму споруджено відкриту капличку зі скульптурою Пречистої Діви Марії Непорочно Зачатої.

Храм Святого Івана Милостивого
с. Ямна
Храм Святого Івана Милостивого стоїть в центрі с. Ямної (околиця м. Яремчі). Будівля разом із дзвіницею належать до пам’яток сакрального мистецтва гуцульського типу.
Перша згадка про церкву походить зі списку, який склав львівський єпископ Йосиф Шумлянський 1701 р., де її названо на честь Пресвятої Трійці. За деякими свідченнями, церква згадується як храм Святого архістратига Михаїла. Згідно з іншою версією, її збудувалив с. Ямній з новою посвятою св. Іванові Милостивому 1766 р. Ця споруда – шедевр гуцульської сакральної архітектури. Храм стоїть на території цвинтаря, у низині, під горою, на рівнинній поверхні. Місцевість дуже мальовнича, подвір’я вкрите травою, навкруг ростуть листяні дерева.

Церква Святого Пророка Іллі
с. Дора
Церква Святого Пророка Іллі належить монастиреві монахів Студійського уставу Свято-Успенської Унівської лаври. Стоїть вона на території монастиря отців студитів у селі Дорі (вул. Свободи, 148). Однак слід зазначити, що це нова споруда, зведена 2015 р. Колишній храм, побудований 1938 р., 15 березня 2014 р., коли в Києві тривала Революція гідності, якісь недоброзичливці спалили.
Монастирський комплекс включає церковну будівлю, монастирський будинок, каплицю з дзвіницею, господарські будівлі, а також колодязь. Над поверхнею землі він має форму восьмикутника у плані, облицьованого кам’яною плиткою.

Монастирський комплекс сестер милосердя Святого Вікентія
с. Дора
Це згромадження було започатковане в Бельгії 1837 р. 1926го митрополит Андрей Шептицький заснував східну гілку сестер милосердя в Галичині. Згромадження сестер милосердя Святого Вікентія в Яремчі засновано 2002 р. Будівництво монастиря у Дорі почалося 1994 р., про що свідчить напис на фундаменті. Роботи проводилися за ініціативи і завдяки старанням отця місіонера Ярослава Свищука. Монастирський комплекс збудований на схилі пагорба над Прутом. Він включає чотириярусну вежу Корнякта (побудовану на зразок відомої львівської вежі Корнякта, однієї з найкращих архітектурних перлин Львова) увінчану шоломоподібним куполом з маковицею та хрестом, і двоповерховий будинок.

Церква Cвятих апостолів Петра і Павла
с. Дора
Церква Cвятих апостолів Петра і Павла розташована в міжгір’ї над берегом гірського потічка на окраїні села Дора. Церкву було побудовано й освячено 24 липня 2000 р. Святиня разом з іншими додатковими будівлями, які були задумані як монастир згромадження Святого Андрея, а також місійнокатехитичний центр, становить єдиний дерев’яний архітектурний комплекс. Перед ним розташований «Город Мучеників» – символічна могила, на якій височить хрест із Розп’яттям. Біля підніжжя могили на кам’яних постаментах встановлено скульптури – погруддя мучеників УГКЦ. Серед них митрополит Андрей Шептицький, кардинал Йосиф Сліпий, єпископ Григорій Хомишин та ін.

Церква Пресвятої Трійці
с. Микуличин
Церква Пресвятої Трійці в селі Микуличині стоїть на вул. Грушевського, в центрі села, біля автомобільної траси Івано-Франківськ – Рахів. Церква дерев’яна, збудована 1866 р. Перша Служба Божа відбулася 1868 року. Посвячення церкви відбулося в храмовий день св. Параскеви, тому церква, крім Пресвятої Трійці, посвячена ще священномучениці Параскеві П’ятниці. Церква є пам’яткою архітектури (пам’ятний № 1140). Поруч із храмом збереглася стара дзвіниця, яка є цікавою пам’яткою малої сакральної архітектури. Відомо, що храм побудовано за проектом цісарсько-королівського інженера архітектора Надвірнянського повітового уряду Я. Чайковецького.

Церква Вознесіння Господнього
c. Микуличин
1999 р. за ініціативи громади присілка Полумистого почалося будівництво нового храму під керівництвом парафіянина Василя Куртяка. Земельну ділянку під храм площею 57 арів надала сільська рада. Закінчилося будівництво 2003 р.
Церква Вознесіння Господнього дерев’яна, хрещата у плані, одноверха, п’ятизрубна, тобто зведена в техніці зрубу. Будівля складається з п’яти основних прямокутних зрубів: центрального (нави) – підкупольного простору, східного (вівтаря), західного (бабинця) й двох рамен – крилосів. Поруч церкви пропливає невеличка річка Прутець.

Церква Святого великомученика Димитрія Солунського
с. Татарів
Церква Святого великомученика Димитрія Солунського в с. Татарові стоїть на вул. Незалежності. Її побудовано за проектом архітектора Ф. Менчинського в гуцульському стилі з дерева (смерека). Основа святині хрестоподібна. Храм стоїть на видному центральному місці на території цвинтаря, який тепер не діє.
Церкву побудовано в техніці зрубу. Кругом церкви виконано опасання, яке спирається навипусти верхніх вінців зрубу, у народі звані крисами. Храм є пам’яткою архітектури XVIII ст. Згідно з переказами старожилів церкву побудували австрійські майстри 1711 року, а розмалювали художники з Італії.

Храм Різдва Пресвятої Богородиці
с. Ворохта
Церкву Різдва Пресвятої Богородиці, що діяла у Ворохті раніше, зведено 1615 р. в селі Вороненці і перенесено у Ворохту 1780 р. на місце над новим цвинтарем, де поховані засновники селища Янюки та Ворохти. 1860 р. церкву перевезли на те місце, де вона стоїть і сьогодні. 1979 р. було завершено реставрацію храму як пам’ятки архітектури. Проте церкву не використовували для відправлення богослужінь.
Храм відкрито 1990 р., 1994 р. його посвятив єпископ Павло Василик. Храм належить до старовинних святинь української національної архітектури.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці
с. Ворохта
У селищі Ворохті є дві церкви Різдва Пресвятої Богородиці. Церква, опис якої ви читаєте, парафіяльна. Вона стоїть на вул. Данила Галицького, 123. Потреба в будівництві нової церковної будівлі виникла через збільшення населення Ворохти. Землю під будівництво храму пожертвувала Олена Мочерна. Будівництво церкви тривало від 1924го до 1929 р. під керівництвом о. Дмитра Юґана, який служив тут до 1932 р.
Храм посвячено на Зелені свята 1929 р. Церква Різдва Пресвятої Богородиці дерев’яна, хрещата, п’ятизрубна.

Церква Чуда архістратига Михаїла
Церква Чуда архістратига Михаїла (храм 19 вересня) матірня, колишнього Надвірнянського, нині Яремчанського деканату; дерев’яна, побудована 1823 р., перебудована 1844 р. Патронами церкви були цісар та державний уряд.
1990 р. парохом у Дорі став відомий подвижник підпілля УГКЦ, ректор підпільної семінарії о. Михаїл Косило (1932–2000). Стоїть храм у м. Яремчі на вул. Кам’янці, 32, на території цвинтаря. Сьогодні адміністратором церкви є учень о. Михаїла Косила о. Іван Лейбюк.

Храм Успіння Божої Матері
с. Яблуниця
У селі Яблуниці була стара церква Святого Іллі пророка (храм 2 серпня). Храм був дерев’яний, побудований 1895 р. У Першу світову війну церкву зруйнували. Відбудували її 1919 р. Парохія заснована 1765 р.
Церковне подвір’я розташоване на території цвинтаря на пагорбі на віддалі 100 м від центральної дороги, яка веде з Яремчі до Рахова. Площа подвір’я і цвинтаря горбиста, вкрита травою, обсаджена листяними деревами, що створюють затишок, та квітниками. На подвір’ї тротуарною плиткою викладено пішохідні доріжки.

Церква Пресвятого Серця Христового
с. Вороненка
Село Вороненка належить до парафії с. Яблуниця. Церква Пресвятого Серця Христового с. Вороненки є однією з церков України, що стоять на найбільшій висоті над рівнем моря (приблизно 930 м). Храм збудовано 2006 р.
Будівля дерев’яна, одноверха, центрична, в основі хрещата. Споруджена в техніці зрубу. Церковне подвір’я рівнинне, розташоване на пагорбі, з якого відкривається велична панорама Карпатських гір.

Церква Введення в храм Пресвятої Богородиці
с. Поляниця
Згідно з даними Романа Процака, який називає село Поляницею Поповичевою, каплиця Введення в храм Пречистої Діви Марії (храм 7 квітня), дочірня с. Микуличина, згодом віднесена до парафії с. Яблуниці. Вже як церква згадується 1835 р. При церкві було церковне братство.
Сучасна Церква Введення в храм Пресвятої Богородиці розташована на вулиці Карпатській, 5а. Церква хрещата у плані, одноверха, збудована 1991 року, її освятив 4 грудня 1991 р. владика Павло Василик.